dr hab. Elżbieta Mirek prof. AWF

ORCID – 0000-0002-6139-0466

Wykształcenie, uzyskane tytuły i stopnie naukowe

• 1990 - magister Rehabilitacji Ruchowej Wydział Wychowania Fizycznego, kierunek - Rehabilitacja Ruchowa, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie.
  • 1993 - dyplom ukończenia studiów Podyplomowych z Logopedii w Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie.
  • 2005 doktor nauk o kulturze fizycznej Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie. Tytuł pracy doktorskiej: Ocena dysfunkcji chodu i efektów jego usprawniania metodą PNF u chorych na chorobę Parkinsona w oparciu o wyniki trójwymiarowej analizy ruchu.
  • 2011 - tytuł  specjalisty w dziedzinie: fizjoterapia
  • 2018 - doktor habilitowany nauk o kulturze fizycznej Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Tytuł osiągnięcia naukowego: Ocena patomechanizmu równowagi i lokomocji oraz efektów fizjoterapii w chorobach neurodegeneracyjnych

Praca zawodowa i pełnione funkcje

• 01.07.1990 – 2003 roku asystent w Zakładzie Rehabilitacji w Neurologii i Psychiatrii Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.
  • 01.09.2003 – 31.08.2005 roku wykładowca w Zakładzie Rehabilitacji w Neurologii i Psychiatrii Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.
  • 01.09. 2005 - 30.09.2017 adiunkt w Zakładzie Rehabilitacji w Neurologii i Psychiatrii AWF Kraków.
  • 1.10.2017- nadal, wykładowca w Zakładzie Rehabilitacji w Neurologii i Psychiatrii AWF Kraków
  • 01.10.2010 -  nadal,  kierownik Zakładu Rehabilitacji w Neurologii i Psychiatrii AWF Kraków.
  • 2008 -30.09.2017 - wykładowca w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia.
  • 2013 – 2015 - pełnomocnik Dziekana ds. kierunku Fizjoterapia w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia.
  • 15.11.2000 - 2005   asystent/fizjoterapeuta  w Klinice Neurologii CMUJ w Krakowie,
  • 06.2011- 04.2014 specjalista Fizjoterapii w Klinice Neurologii CMUJ Kraków.
  • 2008-2014  kierownik zespołu Fizjoterapeutów w Klinice Neurologii CMUJ Kraków.
  • Od kwietnia 2014 roku - Specjalista Fizjoterapii w Krakowskim Szpitalu im. Jana Pawła II Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym i Pododdziałem Rehabilitacji  Neurologicznej, kierownik zespołu Fizjoterapeutów.
  • 2019 - członek Kolegium Szkoły Doktorskiej

Publikacje:

Czynny udział w konferencjach naukowych –  http://biblioteka.awf.krakow.pl/htdocs/bib/bib/

• Promotor pomocniczy dwóch zakończonych przewodów doktorskich
  • Promotor pomocniczy dwóch otwartych przewodów doktorskich
  • 2 prace doktorskie w toku i 2 prace doktorskie przed wszczęciem przewodu doktorskiego

• Koordynator i prowadzenie przedmiotów: Fizjoterapia kliniczna w dysfunkcjach narządu ruchu w neurologii i neurochirurgii, Diagnostyka funkcjonalna w dysfunkcja narządu ruchu w neurologii i neurochirurgii, Programowanie rehabilitacji w dysfunkcjach narządu ruchu w neurologii i neurochirurgii, Moduł Neurorehabilitacji, Logopedia
  • Promotorstwo około 60 prac dyplomowych

• od 2013 członek organizacji nonprofit European Huntington’s Disease Network (EHDN) –Regular Member.
  • 2012-2015 członek zarządu Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji Oddział  Małopolski
  • 1996 członek Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji
  • 1999 członek Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

Nie dotyczy

• 1993 - Kurs mobilizacji i manipulacji stawów obwodowych wg Kaltenborn, Kraków. Kurs muscle stretching in manual therapy  /Olaf Evjenth/, Kraków.
  • 1995- Kurs  terapii metodą Margaret Jonhstone Alnwick Infirmary, Wielka Brytania.
  • 1997-Diagnozowanie i leczenie zespołów bólowych kręgosłupa metodą McKenziego, The McKenzie Instytute (PL), Kraków.
  • 2000- Szkolenie uprawniające do nauczania metody PNF Stowarzyszenie na Rzecz Rehabilitacji Funkcjonalnej PNF w Polsce, Warszawa.
  • 2001 - Kurs Rozwijający metody PNF International PNF Association, Kraków
  • 2001 - Diagnozowanie i leczenie zespołów bólowych kręgosłupa metodą McKenziego The McKenzie Instytute (PL), Kraków
  • 2003 - Terapia kranio-sakralna Carola Bochert, Upledgetr Instytut-Niemcy, Kielce
  • 2003 - Neuromobilizacje Kity Hartmann IPNFA Advanced Instructor, Kielce
  • 2003 - Terapia oro-facjalna Benedict Boemer IPNFA Instructor, asystent IBITA, Kielce
  • 2005 - dyplom certyfikowanego terapeuty „Diagnozowanie i leczenie zespołów bólowych kręgosłupa metodą McKenziego”  The McKenzie Instytute Polska, Poznań.
  • 2008 - Kurs PNF w połączeniu z terapią manualną i neurodynamiką Kity Hartmann IPNFA Advanced Instructor, Warszawa
  • 2012 - Warsztaty Thera Band Nowoczesne metody terapeutyczne.
  • 2015 - Kurs technik bezigłowych stosowanych w syndromach bólu somatycznego,  Ed Wilson, BA  MCSP SRP, Instructor and teacher Accredited Tutor Integrated Soft Touch Techniques, Kraków.
  • 2016- Platformy, Baseline testing ,,Mobility Chain”, EEG Activity of the sensory organization test-Technomex Łódź
  • 2021- Innowacje w Neurorehabilitacji - Nowoczesna koncepcja Funkcjonalnej Stymulacji Proprioceptywnej (FSP) w neurorehabilitacji Techno Concept Always in Motion

• W ramach European Huntington’s Disease Network (EHDN)  biorę udział w pracach zespołu rehabilitacyjnego w przygotowywaniu programów terapii funkcjonalnej dla pacjentów z chorobą Huntingtona
  • Współpracuję ze stowarzyszeniami: Stowarzyszeniem na Rzecz Osób  z chorobą Huntingtona i Stowarzyszeniem osób z chorobą  Parkinsona i chorobami Zwyrodnieniowymi Mózgu „Ostoja”. W ramach spotkań, szkoleń, konferencji dla Stowarzyszeń prowadziłam/prowadzę wykłady, warsztaty na temat rehabilitacji dla pacjentów i ich opiekunów.

• Medal Komisji Edukacji Narodowej - 2008
  • Nagroda Rektora - 2009 za poradnik „Choroba Parkinsona”
  • Medal Jubileuszowy 10-Lecia Wydziału Rehabilitacji Ruchowej - 2012
  • Medal 100-lecia Szpitala JP II – 2017