Kosmetologia
Struktura kwalifikacji absolwenta kierunku kosmetologia
- Szczegóły
-
Poprawiono: 15 marca 2021
Kosmetologia – studia stacjonarne pierwszego stopnia
Absolwent studiów pierwszego stopnia kierunku kosmetologia posiada niezbędne kwalifikacje do diagnostyki skóry, właściwego zaplanowania i świadomego przeprowadzania zabiegów kosmetycznych zarówno przy zastosowaniu preparatów kosmetycznych, jak i nowoczesnej aparatury kosmetycznej.
Absolwent jest przygotowany do pracy w różnych placówkach takich jak: gabinety kosmetyczne, ośrodki odnowy biologicznej, centra Wellness&SPA, gabinety dermatologiczne oraz medycyny estetycznej, a także laboratoria firm farmaceutycznych i kosmetycznych, sieci dystrybucji kosmetyków, działy kontroli jakości, czy w firmach zajmujących się surowcami i półproduktami używanymi do wytwarzania kosmetyków. Absolwent może podejmować współpracę z lekarzami medycyny estetycznej, dermatologii, alergologii oraz lekarzami chirurgii plastycznej w zakresie pielęgnacji skóry. Ponadto jest przygotowany do pełnienia funkcji edukatora stylu życia sprzyjającego zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Absolwent jest świadomy konieczności ustawicznego podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Zna prawne, organizacyjne i etyczne uwarunkowania związane z wykonywanym zawodem.
Studia kończą się egzaminem dyplomowym, uzyskaniem tytułu licencjata kosmetologii. Absolwenci są przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Kosmetologia - studia stacjonarne drugiego stopnia
Absolwent studiów drugiego stopnia jest przygotowany do przeprowadzania profesjonalnej diagnostyki skóry, planowania i wykonywania zabiegów kosmetycznych w zakresie kosmetologii pielęgnacyjnej, upiększającej z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań. Potrafi odczytywać skład kosmetyku i ustalić jego zastosowania. Udziela porad w zakresie powstrzymywania procesów starzenia skóry oraz pielęgnacji skóry w różnych jednostkach chorobowych. Uczelnia kształci kosmetologów posiadających kompetencje niezbędne do prowadzenia badań naukowych i włączania się w pracę zespołów badawczych. Absolwent jest gotowy do pracy z lekarzem dermatologiem, a także do współpracy z firmami produkującymi preparaty kosmetyczne, kierowania zespołem kosmetologów oraz nadzorowania przebiegu stosowania kosmetyków i technik kosmetycznych. Doskonale porusza się w środowisku branży kosmetologicznej. Absolwent uzyskuje przygotowanie do zorganizowania i prowadzenia gabinetu kosmetycznego.
Studia kończą się obroną pracy magisterskiej i uzyskaniem tytułu magistra kosmetologii. Absolwenci są przygotowani do podjęcia studiów trzeciego stopnia – studiów doktoranckich.