- Szczegóły
-
Poprawiono: 19 grudnia 2024
DR WANDA KWAPULIŃSKA 11.12.1929 – 11.12.2024
Dr Wanda Kwapulińska urodziła się w Strzeszycach, w powiecie limanowskim. Liceum Pedagogiczne ukończyła w Limanowej w 1947 roku. W latach 1947-1951 pracowała jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Laskowej oraz Jaworznej, a także w Liceum Pedagogicznym w Sowlinach. W latach 1951-1954 studiowała w ówczesnej Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie. Dyplom magistra wychowania fizycznego uzyskała w 1956 roku, a stopień doktora nauk o wychowaniu fizycznym dziesięć lat później. Uzyskała specjalizacje z: wychowania fizycznego, geografii, teorii i metodyki lekkiej atletyki, rehabilitacji ruchowej oraz dyplom trenera drugiej klasy w narciarstwie alpejskim. Od 1953 roku pracowała w krakowskim WSWF, kolejno na stanowisku - pomocniczego pracownika nauki, asystenta, starszego asystenta i adiunkta w Katedrze Anatomii. Od 1967 roku pełniła funkcję kierownika Zakładu Anatomii, a następnie po reorganizacji została zastępcą Kierownika Zakładu Antropologii i Anatomii. W 1976 roku została starszym wykładowcą w Instytucie Nauk Biologicznych. Dorobek naukowy dr Wandy Kwapulińskiej (publikacje i podręczniki) dotyczył zagadnień z zakresu anatomii, biomechaniki, postawy ciała, rozwoju fizycznego i sportu. W ramach pracy dydaktycznej prowadziła wykłady i ćwiczenia z zakresu anatomii oraz biomechaniki, a także zajęcia praktyczne na obozach letnich i zimowych. Pełniła również funkcję opiekuna grup i roczników studentów stacjonarnych. W 1972 roku została powołana na stanowisko Prodziekana ds. Toku Studiów, a w 1978 pełniła funkcję Prodziekana ds. Spraw Studiów Zaocznych Wydziału Wychowania Fizycznego. W trakcie swojej pracy odbyła staże naukowe min. w: Zakładzie Teorii Sportu oraz w Katedrze Biomechaniki AWF w Warszawie, WSWF w Belgradzie, Zakładzie Biomechaniki Instytutu Naukowego Kultury Fizycznej w Lipsku, a także w Uniwersytecie im. Humbolta w Berlinie. Dr Wanda Kwapulińska za działalność naukowo-dydaktyczną została odznaczona Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką AZS, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W swojej wieloletniej pracy pełniła funkcje społeczne - w latach 1969 - 1977 była wiceprezesem ds. wychowawczych w Klubie Międzyuczelnianym AZS. Przez kilkanaście lat współpracowała również z Komisją ds. Rekreacji Wojewódzkiego Zarządu Związków Zawodowych w Krakowie oraz z Zarządem Wojewódzkiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Krakowie. Przez wiele lat była członkiem Komisji Metodyczno-Szkoleniowej Zarządu Głównego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Warszawie i za pracę na tym stanowisku została odznaczona Złotą Odznaką - Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej. W 1978 roku otrzymała Srebrne Odznaczenie im. Janka Krasickiego. Współpracowała z Wojewódzkim Domem Kultury „Pod Baranami” oraz prowadziła zajęcia na zlecenie Ministerstwa Kultury i Sztuki, Federacji Sportu i Związków Sportowych.
Zaangażowanie, pasje, zdolności pedagogiczne i organizacyjne a także Jej wsparcie oraz zrozumienie drugiego człowieka pozostanie w pamięci współpracowników i wielu pokoleń studentów.
„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą” (ks. Jan Twardowski)
- Szczegóły
-
Poprawiono: 29 maja 2024
Zachęcamy do oglądania
- Szczegóły
-
Poprawiono: 08 lutego 2021
W semestrze letnim 2020/2021 na kierunku Fizjoterapia dla studentów IV roku jednolitych studiów magisterskie oraz dla I roku studiów drugiego stopnia magisterskich są realizowane ćwiczenia z przedmiotu „Diagnostyka obrazowa dla potrzeb fizjoterapii.” Tematyka zajęć dotyczy zastosowania USG w diagnostyce narządu ruchu oraz sonofeedback w fizjoterapii.
Przedmiot jest realizowany w ramach projektu „Kompleksowy Program Rozwoju AWF Kraków szansą na zwiększenie potencjału uczelni w regionie” (nr POWR.03.05.00-00-ZR66/18) współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
- Szczegóły
-
Poprawiono: 15 kwietnia 2020
- Szczegóły
-
Poprawiono: 08 stycznia 2020
- Szczegóły
-
Poprawiono: 25 maja 2018
Prezentacje Naszych studentek podczas Konferencji "Wiosna Promocji Zdrowia".
Strona 1 z 2