Dnia 12 stycznia 2020 roku o godz. 10.00

zostanie odprawiona Msza Święta w piątą rocznicę śmierci

Ś+P Prof. dr hab. med. Olgierda Smoleńskiego

o czym zawiadamia Żona z Rodziną

Prof. Olgierd Smoleński był jedną z bardziej znanych postaci polskiej nefrologii – szczególnie w Małopolsce. Był niezwykle zaangażowany w sprawy dializowanych. Jego wielkim osiągnięciem było zainicjowanie i regularna organizacja Krakowskich Dni Dializoterapii. Był również współzałożycielem Fundacji Amicus Renis, której zadaniem była popularyzacja wiedzy na temat chorób nerek, ich zapobiegania i leczenia oraz pomysłodawcą (oraz wieloletnim redaktorem naczelnym) kwartalnika „Dializa i Ty” – ważnego źródła wiedzy o nefrologii i dializoterapii w Polsce. Współpracował z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Osób Dializowanych.

Profesor Olgierd Smoleński uzyskał dyplom lekarza medycyny na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie. Swoje naukowe i zawodowe losy związał na wiele lat z II Kliniką Chorób Wewnętrznych AM w Krakowie, a następnie z Kliniką Nefrologii AM, gdzie pracował m.in. w ośrodku dializ. To tu w latach 70 XX wieku włączył się w przygotowywania do programu przeszczepiania nerek, co zaowocowało w 1975 roku pierwszą transplantacją tego organu w Krakowie zakończoną sukcesem.

Olgierd Smoleński został mianowany profesorem nadzwyczajnym w 1996 roku w Instytucie Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, gdzie kierował Zakładem Rehabilitacji w Chorobach Wewnętrznych i realizował swoją zawodową i naukową pasję, którą była rehabilitacja osób ze schorzeniami nefrologicznymi i urologicznymi. Był aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego (ERA) oraz Europejskiego Towarzystwa Dializ i Transplantacji (EDTA). Działał w Komisji Nefrologicznej PAN, Radzie Naukowej Nefrologii i Dializoterapii Polskiej oraz Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego, wykładał na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na biomechanice Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Przez dwie kadencje prezesował Oddziałowi Krakowskiemu Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.

Prof. Olgierd Smoleński zmarł 16.01.2015.

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcie: