Studia na kierunku Terapia zajęciowa
- Szczegóły
-
Poprawiono: 23 marca 2018
Terapia zajęciowa jest umiejscowiona w zakresie nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej i w zakresie nauk społecznych. Zajmuje się wieloaspektową rehabilitacją, poprawą dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego osób i grup społecznych. Wydział Rehabilitacji Ruchowej Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie jako pierwszy w Polsce uruchomił studia licencjackie na kierunku Terapia zajęciowa w roku 2012 za zgodą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a od roku akademickiego 2015/16 prowadzone są studia magisterskie. Program kształcenia jest zgodny z obowiązującymi standardami Światowej Organizacji Terapeutów Zajęciowych (WFOT) oraz Europejskiej Sieci Terapii Zajęciowej w Szkolnictwie Wyższym (ENOTHE), co przygotowuje absolwentów do pracy zarówno w Polsce jak i w innych krajach Europy.
Program kształcenia jest tak opracowany, aby kształtować w studentach ideę świadomego uczenia się oraz doskonalenia zawodowego (Life Long Learning) poprzez stosowanie nauczania opartego o edukacyjnym e-portfolio, w którym studenci dokumentują rozwój swoich kompetencji w zakresie terapii zajęciowej. Przez właściwy dobór treści kształcenia studenci rozwijają swoje kompetencje w zakresie prowadzenia procesu terapeutycznego z osobami dorosłymi oraz z dziećmi, a duża ilość zajęć praktycznych daje możliwość wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce. Po ukończeniu studiów absolwenci nabywają szereg kompetencji umożliwiających prowadzenie terapii zajęciowej w zakresie szeroko pojętej adaptacji zajęć i środowiska do potrzeb konkretnej osoby w taki sposób, aby umożliwić jej udział w wykonywaniu zajęć istotnych i ważnych dla tej osoby oraz przeciwdziałać dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu. Zajęcia kierunkowe prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę posiadającą certyfikat nauczyciela terapii zajęciowej wydany przez Europejską Sieć Terapii Zajęciowej w Szkolnictwie Wyższym (ENOTHE). Podstawowe treści programowe uzupełnione są bardzo ciekawą oferta przedmiotów do wybory takich jak: Terapia sztuką, Drama, Fototerapia, Muzykoterapia. Studia prowadzone są w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym – zaocznym (w formie zajęć weekendowych).
Miejscami potencjalnego zatrudnienia terapeuty zajęciowego są: instytucje i ośrodki rehabilitacji, oddziały szpitalne o różnych profilach, zakłady opiekuńczo-lecznicze, pielęgnacyjno-opiekuńcze i opieki społecznej, pracownie terapii zajęciowej.
Zasady rekrutacji określające warunki oraz zakres egzaminów wstępnych na studia na rok akademicki 2015/2016 oraz terminy rekrutacji dostępne są na stronie https://esr.awf.krakow.pl/index.php/terapia-zajeciowa