Wspomnienie o Profesorze Olgierdzie Smoleńskim
- Szczegóły
-
Poprawiono: 22 stycznia 2025
„Nurkuję w ciszę miasteczka, w zaspane świty, w leniwe zmierzchy (…) Nie burzcie legend, nie tłumaczcie snów.” Z wiersza UCIECZKA, |
Prof. dr hab. n.med. Olgierd Smoleński
(1937–2015)
Z okazji nadchodzącej 10 rocznicy śmierci prof. Olgierda Smoleńskiego wdzięczni za jego obecność w naszym zawodowym oraz prywatnym życiu przywołujemy jego bliską nam i wyjątkową postać.
Prof. Olgierd Smoleński urodził się w Wilnie w dniu 26.04.1937 roku, skąd przeniósł się wraz z bliskimi do Bochni, w której spędził dzieciństwo i młodość. Następnie jego miejscem na Ziemi stał się Kraków, w którym w 1963 roku ukończył studia medyczne na Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika.
Swoje zawodowe życie na początku związał z II Kliniką Chorób Wewnętrznych AM w Krakowie, następnie z Kliniką Nefrologii, w której w Ośrodku Dializ w 1976 roku objął kierownictwo, by w 1987 roku zostać powołanym na stanowisko ordynatora Oddziału Nefrologii i Dializoterapii Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.
W okresie swojej aktywności zawodowej z wielką pasją angażował się zarówno w pracę kliniczną, naukową i dydaktyczną, jak również stawał się inicjatorem wielu przełomowych przedsięwzięć. Był zatem niezwykle cenionym zarówno przez pacjentów, jak i współpracowników nefrologiem, autorem licznych doniesień naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, a także współautorem rozdziałów w podręcznikach z zakresu fizjologii i nefrologii. Był także cenionym wykładowcą Państwowej Szkoły Wyższej w Tarnowie, Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Wydziału Mechanicznego Politechniki w Krakowie, zaś od 1994 roku kierownikiem Zakładu Rehabilitacji w Chorobach Wewnętrznych Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.
Jego niestrudzona energia, poszukiwanie rozwiązań spraw trudnych i stawianie czoła wyzwaniom zawodowym zaowocowały między innymi w 1975 roku jego zaangażowaniem w I udane przeszczepienie nerki w Krakowie czy uczestniczenie w organizacji nowych stacji dializ na terenie Małopolski. W 1994 roku prof. Olgierd Smoleński stał się inicjatorem i organizatorem Krakowskich Dni Dializoterapii oraz patronował powołaniu fundacji Amicus Renis. Był także redaktorem kwartalnika „Dializa i Ty”. Natomiast w 2013 roku współorganizatorem I Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego „Rehabilitacja w schorzeniach nerek i układu moczowego” na AWF w Krakowie, a także pomysłodawcą powołania w 2014 roku Grupy Roboczej ds. Rehabilitacji Osób Leczonych Dializami i po Przeszczepieniu w ramach Zarządu Głównego PTN.
Zainteresowania Profesora Smoleńskiego wykraczały jednak daleko poza medycynę. Znany był również jako miłośnik oraz znawca literatury pięknej, muzyki klasycznej i sztuki. W okresie młodzieńczym i studenckim pisał oraz publikował utwory poetyckie i prozatorskie. Przykładem może być „Bocheński Almanach Literacki” z 1957 roku, czy współpraca z Cyrulikiem i Piwnicą Pod Baranami. Do okresu tego powracał biorąc udział w spotkaniach organizowanych w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni w 2003 oraz 2013 roku.
Jego działalność naukowa, dydaktyczna organizacyjna i społeczna została uhonorowana licznymi wyróżnieniami oraz odznaczeniami. Między innymi Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, medalem Honoris Gratie Prezydenta miasta Krakowa, czy Memoria Gratum Facit Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, a pośmiertnie nagrodą zaufania Złoty Otis 2015.
Profesor Olgierd Smoleński zmarł niespodziewanie i zbyt wcześnie dla wszystkich, którzy mieli szczęście i zaszczyt Go znać w dniu 16.01.2015 roku w Gdańsku, do którego przybył, aby wziąć udział w XI Gdańskim Repetytorium Nefrologicznym Post ASN Meeting, i którego od pierwszej edycji był czynnym uczestnikiem, jako wykładowca, a także przewodniczący sesji.
W naszej wdzięcznej pamięci pozostanie nie tylko jako mentor i przełożony, ale przede wszystkim, jako osoba życzliwa i bliska. Zawsze zainteresowana zarówno naszym rozwojem naukowym, jak i życiem prywatnym. Mobilizujący do pracy dydaktyczno-naukowej, ale i celebracji spotkań mniej formalnych - przy okazji świąt, przyjęcia nowego członka Zespołu czy innych osiągnięć lub zakrętów życiowych. Cośrodowe spotkania Zakładu przy herbacie lub kawie i najlepiej domowym cieście lub Jego głos w słuchawce z pytaniem „czy pani zamawiała budzenie”, bądź zawołanie „mała/stara nie można tego schować do szuflady” pozostaną z nami.
Chcąc więc uczcić pamięć tej ważnej i wyjątkowej dla nas Postaci zapraszamy na Mszę Świętą za duszę zmarłego śp. prof. Olgierda Smoleńskiego w rocznicę Jego śmierci, w dniu 16.01.2025 roku o godz. 8:20 w Kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Zespół
Zakładu Rehabilitacji w Chorobach Wewnętrznych