Pracownicy AWF w Krakowie: dr Andrzej Markowski (WRR) i dr Jakub Spieszny (WWFiS) wraz ze studentami kierunków fizjoterapia: Małgorzatą Bodziany, Wiktorią Gwiazdowską, Anetą Kitą, Szymonem Rencem, Maciejem Samborskim oraz turystyka i rekreacja: Julią Monetą i Klaudią Chwają uczestniczyli programie BIP Erasmus+ w Portugalii. Instytucją koordynującą program BIP Erasmus+ był Beja Polytechnic University (Portugalia), a partnerami współorganizującymi całe wydarzenie były europejskie uniwersytety: „1 Decembrie 1918” Uniwersytet Alba Iulia, (Rumunia), Uniwersytet w Huelvie (Hiszpania), Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie (Polska) i Uniwersytet w Jaén (Hiszpania), które przybyły do Beja wraz z kadrą dydaktyczną i studentami.

Blended Intensive Programme (BIP) to jeden z nowych i innowacyjnych formatów mobilności studentów i pracowników akademickich wprowadzony przez nowy Program Erasmus+ 2021-2027. Programy opracowane wspólnie przez wiele instytucji szkolnictwa wyższego stanowią zaawansowane i innowacyjne podejście pedagogiczne, które łączą krótkoterminowość, mobilność bezpośrednią (wizyty w uczelniach partnerskich) z wirtualną nauką. Połączenie nauczania stacjonarnego i wirtualnego umożliwia studentom i profesorom zdobycie doświadczeń i ich wymiany opartych na współpracy, realizowanych wyzwaniach, badaniach dotyczących metod nauczania i uczenia się. Program przygotowany przez Beja Polytechnic University obejmował nauczanie zdalne i stacjonarne w miejscowości Beja zlokalizowanej na południe od Alentejo (Portugalia) w dniach od 6 do 10 maja 2024 roku.

W ramach intensywnego tygodnia w Beja uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w serii wykładów, szkoleń i wydarzeń przygotowanych przez pracowników i studentów IP Beja:

  • Pedro Bento: „Asterix – Przygody w wiosce galijskiej”
  • Paulo Paixão: „GPS w monitorowaniu intensywności wysiłku fizycznego”
  • Helena Barbosa: „Monitorowanie intensywności wysiłku fizycznego w trakcie ćwiczeń grupowych fitness”
  • Vânia Loureiro: „Aktywność fizyczna i złoty wiek”
  • Seminarium „Dobre praktyki i rewitalizacja terytorialna” zostało poświęcone wdrożonym działaniom władz lokalnych na rzecz zwiększania aktywności fizycznej mieszkańców Beja i Serpa.

Studenci AWF w Krakowie wykazali się bardzo dużą aktywnością, kreatywnością i zaangażowaniem włączając się w pracę zespołów międzynarodowych, których rezultaty zostały zaprezentowane na specjalnym seminarium w dniu zakończenia projektu. Dodatkowo, na prośbę organizatorów, dr Andrzej Markowski przeprowadził szkolenie wszystkich uczestników BIP Erasmus+ z zakresu wykorzystania aplikacji limfatycznych kinesiotapingu w celu zmniejszenia wysięków powysiłkowych w obrębie pracujących mięśni.

Program BIP umożliwił nawiązanie współpracy międzynarodowej oraz zacieśnił przyjaźnie pomiędzy dydaktykami i studentami z różnych państw Unii Europejskiej. Dzięki zdobytemu doświadczeniu i poznaniu odmiennej kultury w podejściu do aktywności fizycznej i jej dziedzictwa, otworzyły się nowe możliwości prowadzenia badań dotyczących mobilizacji mieszkańców mniejszych miejscowości do intensyfikowania codziennej aktywności fizycznej.