Zakład Rehabilitacji w Reumatologii i Geriatrii – Treści Programowe

Program nauczania z przedmiotu "Rehabilitacja w reumatologii (dla studentów IV roku studiów dziennych i wieczorowych kierunku fizjoterapii):

Badanie podmiotowe; wywiad warunki i rodzaj pracy pod kątem przeciążenia narządu ruchu. Badanie narządu ruchu. Podział chorób reumatologicznych zgodnie z klasyfikacją przyjętą przez Międzynarodową Ligę do Walki z Chorobami Reumatycznymi. Choroby tkanki łącznej: reumatoidalne zapalenia stawów, toczeń rumieniowaty układowy, polimyalgia reumatyczna. Profilaktyka mająca w celu zabezpieczenia stawów szczególnie drobnych rąk i nóg przed zniekształceniami. Leczenie fizykalne i usprawniające w chorobach stawów drobnych z odczynem zapalnym. Zapalenie stawów z zajęciem stawów kręgosłupa. Profilaktyka zniekształceń kręgosłupa. Leczenie usprawniające kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych. Choroba zwyrodnieniowa, stawów obwodowych i kręgosłupa. Leczenie operacyjne stawów biodrowych, kolanowych i drobnych stawów rąk. Leczenie usprawniające po operacji stawu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na endoprotezy. Reaktywne zapalenia stawów: gorączka reumatyczna, choroba Lyme. Profilaktyka i leczenie usprawniające. Choroby stawów wywołane zakażeniami metabolicznymi: dna moczanowa, ochronoza, osteoporoza. Inne choroby, w których występują zmiany w narządzie ruchu. Omówienie metod leczenia usprawniającego w poszczególnych jednostkach chorobowych. Osteoporoza. Profilaktyka i rehabilitacja w osteoporozie. Badanie narządu ruchu. Zasady postępowania usprawniającego w chorobach reumatycznych. Reumatoidalne zapalenie stawów: demonstracja pacjentów z chorobą reumatoidalną,, samodzielna ocena stopnia zawansowania reumatoidalnego zapalenia stawów. zasady i specyfika rehabilitacji chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, możliwości korekcji istniejących deformacji, przebieg leczenia usprawniającego, Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa rehabilitacja lecznicza, zapobieganie deformacjom i leczenie zachowawcze, ocena stopnia zaawansowania zesztywniającego zapalenia stawów, przebieg leczenia usprawniającego. Choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych: ocena stopnia zniszczenia powierzchni stawowych, objawy kliniczne, przebieg leczenia usprawniającego. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa: obraz kliniczny, przebieg leczenia usprawniającego. Zespoły bólowe barku: zmiany anatomopatologiczne, obraz kliniczny, przebieg leczenia usprawniającego.

Program nauczania z przedmiotu "Rehabilitacja w reumatologii i geriatrii" dla studentów V roku SUM kierunku fizjoterapii (część dotycząca reumatologii):

Osteoporoza I i II typu. Czynniki ryzyka, powikłania. Znaczenie ruchu w leczeniu osteoporozy i w jej zapobieganiu. Reumatyzm tkanek miękkich: zespół kanału nadgarstka, zespół bolesnego barku, fibromyalgia: przyczyny, objawy, zasady rehabilitacji. Jałowe martwice kości - udział czynnika naczyniowego w ich powstawaniu. Objawy najczęściej spotykanych jałowych martwic kości i postępowanie rehabilitacyjne. Kolagenozy - toczeń rumieniowaty układowy, sklerodermia, zapalenie skórno-mięśniowe: objawy kliniczne ze szczególnym uwzględnieniem zmian w narządzie ruchu; zasady postępowania rehabilitacyjnego. Najczęstsze przyczyny upadków; sposoby zapobiegania i postępowanie rehabilitacyjne. Badanie narządu ruchu. Zasady postępowania usprawniającego w chorobach reumatycznych. Reumatoidalne zapalenie stawów: demonstracja pacjentów z chorobą reumatoidalną,, samodzielna ocena stopnia zawansowania reumatoidalnego zapalenia stawów. zasady i specyfika rehabilitacji chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, możliwości korekcji istniejących deformacji, przebieg leczenia usprawniającego, Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa rehabilitacja lecznicza, zapobieganie deformacjom i leczenie zachowawcze, ocena stopnia zaawansowania zesztywniającego zapalenia stawów, przebieg leczenia usprawniającego. Choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych: ocena stopnia zniszczenia powierzchni stawowych, objawy kliniczne, przebieg leczenia usprawniającego. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa: obraz kliniczny, przebieg leczenia usprawniającego.