W dniu 1 marca 2022 roku w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju odbyła się promocja publikacji naukowej „Z dziejów medycyny w Rabce”, pod redakcją Jana Ceklarza, Katarzyny Ceklarz i Ryszarda W. Gryglewskiego.

W przygotowaniu monografii wzięli udział pracownicy AWF w Krakowie: prof. dr hab. Tadeusz Kasperczyk oraz dr hab. Dariusz Mucha, którzy wraz z mgr Anną Marszałek (Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Hucisku-Pewelce) napisali rozdział: „Wielka czwórka z Rabki”. Od teorii do praktyki poprzez rozwiązania innowacyjne w rehabilitacji.

Jest to monografia przygotowana przez Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec oraz Katedrę Historii Medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

prof. dr hab. Tadeusz Kasperczyk
(fot. Jan Ciepliński)

dr Tomasz Szurmik
(fot. Jan Ciepliński)
 (fot. Jan Ciepliński) Autorzy wydawnictwa, w pierwszym rzędzie od lewej:  Tomasz Surmik, Tadeusz Kasperczyk, Tomasz Wieja, Monika Jugowicz i Katarzyna Ceklarz.
W drugim rzędzie od lewej: Ryszard W. Gryglewski, Janusz Hałuszka, Jan Ceklarz, Piotr Sadowski, Józef Szlaga i Joachim Buchwald.
(fot. Jan Ciepliński)

 

Zawiera 16 artykułów, które dotyczą różnorodnych aspektów medycyny w Rabce, od tekstów syntetycznych do opisu zagadnień szczegółowych. Książka jest ciekawą propozycją dla osób zainteresowanych historią Rabki, ale także pozwoli przyjrzeć się zmianom zachodzącym w wyniku procesów ogólnohistorycznych w kontekście lokalnym.

Źródło: UM Rabka-Zdrój.

Więcej szczegółów na: http://www.kulturowygosciniec.pl/

Relacja wideo z promocji książki: https://youtu.be/FxfP8crv1-0