Zakład Anatomii - tematyka prac licencjackich i magisterskich

dr hab. Urszula Szmatlan-Gabryś - prof. AWF

• Budowa ciała sportowców na różnych etapach szkolenia sportowego.
  • Rozwój biologiczny a sprawność fizyczna.
  • Obciążenia treningowe a zmiany poziomu cech motorycznych w procesie treningu sportowego.
  • Uwarunkowania wytrzymałości tlenowej i beztlenowej budową somatyczną, specyfiką wysiłku startowego, wiekiem i poziomem sportowym.

dr Jadwiga Pałosz

• Symetria, asymetria, dymorfizm płciowy, budowa i skład ciała w poszczególnych okresach ontogenezy z uwzględnieniem aktywności fizycznej i sportu.
  • Rozwój morfologiczny a sprawność fizyczna w ontogenezie.
  • Trening pilates – wzajemne współzależności ćwiczeń fizycznych, diety i suplementacji.
  • Dystrybucja tkanki tłuszczowej i otyłość w okresach ontogenezy.
  • Ocena postawy ciała ze szczególnym uwzględnieniem budowy i funkcji stopy (podiatria).
  • Kompleksowe terapie lecznicze w jednostkach chorobowych.
  • Metody diagnostyczno-lecznicze w rehabilitacji ruchowej.
  • Charakterystyka i znaczenie terapii wodnych.
  • Produkt SPA w Polsce.

dr Małgorzata Płonka

• Zmiany w budowie i składzie masy ciała w odniesieniu do zawartości tłuszczu  i ich związek z okresem pokwitania.
  • Ocena aktywności ruchowej w różnych grupach wieku (dzieci, młodzież, osoby dorosłe, osoby w podeszłym wieku).
  • Interakcje pomiędzy masą ciała, dystrybucją tkanki tłuszczowej a ćwiczeniami ruchowymi w odniesieniu do wskaźnika masy ciała (BMI).
  • Zmiany indukowane ćwiczeniami ruchowymi u osób z normalną wagą ciała i u osób otyłych w odniesieniu do BMI a w szczególności:

- ocena aktywności ruchowej dziewczynek wieku 9-16 lat w odniesieniu do zmian w budowie i składzie masy ciała określonych wskaźnikiem masy ciała BMI oraz WHTR w powiązaniu ze stężeniem leptyny,

- wpływ zróżnicowanego treningu sportowego na związek pomiędzy leptyną a składem masy ciała dorastających dziewczynek.

dr hab. Agnieszka Suder - prof. AWF

• Otłuszczenie ciała i dystrybucja tkanki tłuszczowej w aspekcie zmiennych stylu życia (aktywność fizyczna, sprawność motoryczna, sposób odżywiania, palenie papierosów) oraz statusu społeczno-ekonomicznego (poziom wykształcenia, rodzaj wykonywanej pracy, miejsce zamieszkania, pochodzenie społeczne) dzieci oraz ludzi dorosłych: epidemiologia, uwarunkowania, konsekwencje zdrowotne otyłości, zwłaszcza otyłości typu centralnego.
  • Hipoterapia - teoretyczne i praktyczne aspekty terapii dzieci z różnymi rodzajami dysfunkcji z udziałem i przy pomocy konia oraz jazdy konnej.
  • Epidemiologia wad postawy ciała dzieci i młodzieży, metody oceny postawy ciała, postawa ciała a otłuszczenie.