Najstarszy w Polsce uniwersytet dziecięcy ma ośrodki w: Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Olsztynie. Program wykładów i warsztatów naukowych obejmuje uniwersyteckie spektrum nauk. Zajęcia odbywają się w soboty w salach partnerskich uczelni wyższych. Prowadzą je wykładowcy akademiccy (ok. 500 naukowców) oraz specjaliści z danej dziedziny. Uniwersytetowi Dzieci patronuje kilkanaście uczelni wyższych, m.in.: UW, UJ, AWF w Krakowie, UWr, UWM, AGH, PW, APS. W 2014 roku odbywały się cykliczne warsztaty naukowe w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie (Wydział Rehabilitacji Ruchowej, Katedra Fizjoterapii, Zakład Anatomii) przeprowadzone przez dr Jadwigę Pałosz.
Wewnątrz naszego ciała znajduje się mocne rusztowanie, zwane szkieletem zbudowanym z kości, które są sztywne, twarde oraz bardzo wytrzymałe. Bez odpowiedniej „pomocy" same kości nie byłyby w stanie poruszać naszym ciałem, natura wymyśliła na to sposób i kości połączone są za pomocą specjalnych połączeń, zwanych stawami. Podczas warsztatów wyjaśniano, jak stawy są zbudowane i poszukiwano recepty, aby zachować je w zdrowiu na długi czas.
Scenariusz lekcji "Jak nasze kości trzymają się razem" zamieszczono na stronie:
http://www.scenariuszelekcji.edu.pl/scenariusze/dla-klas-i-iii/edukacja-przyrodnicza/jak-nasze-kosci-trzymaja-sie-razem
 
Dr Jadwiga Pałosz absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Kętach i Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Wykładowca anatomii, anatomii in vivo, podologii na kierunkach; fizjoterapii, wychowania fizycznego, sportu, turystyki i rekreacji, kosmetologii, logopedii, dietetyki, ratownictwa medycznego. Autor i współautor prac naukowych i podręczników, promotor prac magisterskich i licencjackich. Trener pływania, instruktor; gimnastyki korekcyjnej, żeglarstwa, narciarstwa i rekreacji ruchowej a także sternik morski i motorowodny. Czas wolny poświęca na swoje pasje; narciarstwo i żeglarstwo a także podróże. Prywatnie mama Jagody.